Konverentsil Tech Day kõnelesid Arkadi Popov, Taavi Rõivas ja teised
Eile toimus Tallinnas tehnoloogiakonverents Tech Day, kus esinesid ettekannetega ligi 50 eksperti Eestist, Baltikumist ja Põhjamaadest.
Konverentsi avas president Toomas Hendrik Ilves, kes tõdes, et Eestil on tohutult vedanud oma IT-sektoriga ja isegi tehnoloogiamekas Palo Altos on paberimäärimist ebamugavalt palju. „Avaliku sektori mahajäämine sellest, mis on oluline ja kuidas seda korraldada, tekitab täieliku lõhe avaliku ja erasektori teenustes. Sarnane lõhe Eesti ja teiste riikide vahel on vähenemas, kuid mitte nii kiirelt, kui oleks arvanud,“ sõnas Ilves. Eraldi murekohana tõi ta välja, et riiklikul tasandil ei mõisteta veel tänini hästi, kui suur vahe on füüsilisel ja digitaalsel infrastruktuuril. „Ristmiku või lennujaama ehitad korra ning vahepeal hooldad, roogid lund või asfalteerid. Riist- ja tarkvaramaailmas on jutt teine. Vanal arvutil uus tarkvara ei pruugi töötada ja sama on ka riiklikus strateegias – investeering tehti 10 aastat tagasi ja arvatakse, et kõik on korras, kuid raha tuleb teenustesse pidevalt suunata, et hoida neid töös.“
Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees Arkadi Popov tõi välja meditsiini ja tehnoloogia viimaseid arenguid, mis pakatavad innovatsioonist. Näiteks telemeditsiin nõuab väga head 3G- ja 4G-võrku ning tulevikus 5G-d. Seda eelkõige just kaugel asuvates piirkondades, kus kiire reageerimine on elutähtis. Insultide puhul, kus aeg mängib samuti kriitilist rolli, on välja töötatud näiteks mobiilsed üksused, kus parameedik või arst tuleb kutsele, kuid enne haiglasse sõitu konsulteeritakse juba telemeditsiini teel teiste spetsialistidega ja alustatakse juba kohapeal aju veresoonetrombi lahustamisega, vähendades oluliselt aega insuldi tekkimisest lahustussüsti tegemiseni. Mõnikord leiab oma tee meditsiini ka ulmesarjadest tuntud seade. „Tricorder’id – “Star Trek” lõi termini ja pikemat aega olid need lihtsalt ühed mänguasjad. Tänaseks on välja töötatud tricorder’id, mis võimaldavad teha inimestele diagnostikat kosmoses, kodudes ning võivad diagnoosida 36 erinevat seisundit ehk ulme muutub üha realistlikumaks.“
Infosõjast ja Eesti idanaabri trollivabrikutest tegi ülevaate infosõjaekspert ja endine NATO strateegilise kommunikatsiooni ekspert Aivar Jaeski. „Tuntumais trollivabrikus töötas kunagi ligi 80 inimest ja neil oli 1,3 miljoni dollari suurune aastaeelarve. Trolle on peamiselt viit erinevat tüüpi: vihane, konspiratsiooni-, attachment-, Wikipedia- ja bikiinitroll. Kõikide puhul on kõige mõistlikum neist mitte välja teha,“ kirjeldas Jaeski. Lisaks jagas ta kuulajatele lihtsaid näpunäiteid netitrollide äratundmisest.
Päeva lõpetas WRC Eesti etapi peakorraldaja Tarmo Hõbe, kes kergitas kardinat etapi korraldamise ja tehniliste lahenduste kohalt. „Kui veel 2020. aasta algul öeldi, et WRC etappi Eestisse ei tule, siis ise uskusime ja teadsime, et kunagi see juhtub kindlasti. Olime parim mees varumeeste pingil ja 63 päevaga korraldasime nullist väga kõrge tasemega WRC etapi,“ sõnas Hõbe. Korraldajate elu teevad kergeks õige mitu tehnoloogilist lahendust: näiteks organizer ehk korraldaja äpp, mis töötab veebis, iOS- ja Androidi keskkonnas. Seal näeb võistlejaid ja nende liikumiskiirust, liikumissuunda, päästeameti, kiirabi, politsei ja helikopterite asukohti, saab töötajatega pidada sõnumsidet, saata teavitusi jpm. „Rally Estonia ajal jookseb kogu info kokku juhtimiskeskusesse, kus on esindatud ka kiirabi, päästeamet ja politsei ning kõik piirkonna 112 kõned võetakse ka samas ruumis vastu. Nii jõutakse võimaliku õnnetusjuhtumi korral abivajajani kõige kiiremini.“
Tänavuse Tech Day korraldaja ja Elisa IT-erilahenduste valdkonna juht Priit Maasik tõdeb, et Elisal on hea meel konverentsi korraldades kaasa rääkida Eestile olulistes teemades koos oluliste arvamusliidritega: „Igal aastal esitame endale väljakutse tuua üheks päevaks kohale meeletult ägedaid inimesi ja esinejaid, et tõstatada ühiskonna jaoks olulisi teemasid ja teha sellest sündmus, mida oodatakse ka järgnevad 365 päeva. Tänavusel Tech Dayl kuulas ettekandeid üle 800 inimese nii kohapeal kui ka veebist ning kindlasti leidis igaüks endale mitmeid esinejaid, kelle kogemustest õppida või miskit kõrva taha panna.“
Konverentsi on korraldatud 16 aastat. Teiste seas esinesid tänavu ka Sandor Liive, Taavi Rõivas, Carri Ginter, Martin Villig ja paljud teised.