Avaleht Äri Eestile tekkis tänavu juurde kaks miljardiettevõtet
Eestile tekkis tänavu juurde kaks miljardiettevõtet

Eestile tekkis tänavu juurde kaks miljardiettevõtet

Eestist on tänaseks tõusnud seitse ükssarvikut ehk tehnoloogiaettevõtet, mille väärtus ületab miljard dollarit. Startup Estonia andmetel on see elaniku kohta rohkem kui kuskil mujal Euroopas, maailmas edestab Eestit aga vaid Iisrael.

Selle aasta kevad tõi eestlaste arvele kaks uut ükssarvikut. Märtsis tõusis ükssarvikute sekka Londonis baseeruv kommertssõidukite kindlustamisega tegelev iduettevõte Zego, mille kaasasutaja on eestlane Sten Saar. Zego kaasas 150 miljoni dollari suuruse investeeringu ja ettevõtte väärtus tõusis 1,1 miljardi dollarini. Ameerika Ühendriikides isikutuvastuslahendusi pakkuv ID.me jõudis ükssarviku staatusesse aprillis. Eestlane Tanel Suurhans on üks kolmest iduettevõtte asutajast.

Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul on eestlaste arvel täna seitse ükssarvikut, millest viis on registreeritud ja tegutsevad täna Eestis. “Kuigi Zego ja ID.me peakontorid ega arenduskeskused ei asu Eestis, on nende asutajate seas eestlased, kes on kasvanud meie kohalikust ökosüsteemist. Eesti väikest rahvaarvu silmas pidades on see oluline märk, et meie asutajad on globaalselt edukad. Nad mõjutavad meie startup-maastikku, aidates kaasa nii uute investeerimishuviliste tekkele kui ka Eesti positiivsele mainele,” selgitas Peeterson.

Startup Estonia ei ole varasemalt Eestis mitteregistreeritud ettevõtteid kohalikeks ükssarvikuteks pidanud. “Samas kogukonnas peetakse ka Eestis mitteregistreeritud, kuid eestlaste asutatud iduettevõtteid meie omadeks. Ka paljud teised riigid lähtuvad samast põhimõttest. Leppisime turuosalistega kokku ühtses Eesti ükssarviku definitsioonis, kuna see annab positiivse kuvandi riigile ja aitab tunnustada edukaid asutajaid,” lisas Peeterson.

Bolti kaasasutaja ja Asutajate Seltsi president Martin Villig sõnas, et Eesti seitse ükssarvikut näitavad idusektori kiiret arengut ja on tunnustuseks nii ettevõtjatele, töötajatele, Eesti majandusruumi kujundanud poliitikutele kui ka riski võtnud investoritele. “Ükssarvik on sümboolne teetähis tehnoloogiaettevõtte arendamise käänulisel teekonnal. Võin oma kogemusest öelda, et see teekond on väljakutseid pakkuv, kuid positiivsed näited inspireerivad järjest uusi ettevõtjaid mõtlema globaalselt ja võtma ette oluliste probleemide lahendamist. Jõudu meile kõigile Eesti suuremaks ehitamisel, nii majanduslikus kui ka positiivse kuvandi mõttes!” ütles Villig.

Iduettevõtete väärtust ei saa siiski hinnata ainult selle rahalise väärtuse põhjal. Näiteks Skype’ist välja kasvanud inimesed on pannud aluse kahele teisele Eesti ükssarvikule – Wise’ile ja Boltile. Skype’i eduloo järel on kümne aastaga loodud vähemalt 50 uut globaalset iduettevõtet, mille on asutanud Skype’i taustaga inimesed. Pipedrive’i töötajad on loonud uusi globaalseid innovaatilisi iduettevõtteid, investeerinud alustavatesse ettevõtetesse ja panustavad startup-kogukonda.

Startup Estonia andmebaasi andmetel tegutseb täna Eestis 1126 iduettevõtet. Idufirmade koondkäive kasvas 2020. aastal 43% rekordilise 782 miljoni euroni võrreldes 2019. aastaga. 2020. aastal kasvas töötajate arv Eesti iduettevõtetes 4% 6072 inimeseni. Tööjõumakse tasuti 2020. aastal kokku 97 miljonit eurot ehk 24% enam võrreldes aasta varasemaga.

Eesti ükssarvikud:

1. Skype – asutatud 2003, sai ükssarvikuks 2005. aastal
2. Playtech – asutatud 1999, sai ükssarvikuks 2007. aastal
3. Wise – asutatud 2010, sai ükssarvikuks 2015. aastal
4. Bolt – asutatud 2013, sai ükssarvikuks 2018. aastal
5. Pipedrive – asutatud 2010, sai ükssarvikuks 2020. aastal
6. Zego – asutatud 2016, sai ükssarvikuks 2021. aastal
7. ID.me – asutatud 2010, sai ükssarvikuks 2021. aastal