Avaleht Majandus Kesk- ja Ida-Euroopa TOP 500 ettevõtete edetabelis on 39 ettevõtet Baltikumist
Kesk- ja Ida-Euroopa TOP 500 ettevõtete edetabelis on 39 ettevõtet Baltikumist

Kesk- ja Ida-Euroopa TOP 500 ettevõtete edetabelis on 39 ettevõtet Baltikumist

Rahvusvahelise krediidikindlustusseltsi Coface Kesk- ja Ida-Euroopa TOP 500 suurimate ettevõtte edetabel hõlmab 39 Balti riikide ettevõtet, mida on seitsme võrra enam kui aasta tagasi. Piirkonna juhtivad ettevõtted on suurendanud eelmisel aastal küll käivet, kuid kasum on tiheda konkurentsi tingimustes vähenenud.

Piirkonna juhtivate ettevõtete seast leiab nüüd 11 Eesti ettevõtet (eelmise aastaga võrreldes neli rohkem), seitse Läti ettevõtet (+1) ja 21 Leedu ettevõtet (+2). Suurim arv ettevõtteid pingereas on pärit Poolast, Ungarist ja Rumeeniast. Kesk- ja Ida-Euroopa riikide juhtivad ärisektorid on nafta- ja gaasisektor, auto- ja transporditeenused ning kaubandus, moodustades peaaegu 60% kogu tuludest.

Eestit esindavate ettevõtete seas hoiab kõrgeimat positsiooni Tallink Grupp (214. koht). Lisaks on edetabelis Eesti Energia AS (238), NG Kapital OÜ (258), Ericsson Eesti AS (317), Tallinna Kaubamaja Grupi AS (332), Manoir Energy OÜ (400), Enefit Energiatootmine AS (439), Baltic Sea Bunkering OÜ (482), NT Bunkering AS (487), Maxima Eesti OÜ (494) ja Orlen Eesti OU (500).

„Peamised tegurid, mis eelmisel aastal kasvule kaasa aitasid, olid eratarbimine, suurenenud investeeringud põhivaradesse ja eksport. Kuigi ligi 80% nimekirja kantud ettevõtetest näitas eelmisel aastal tulude kasvu, siis nende puhaskasum siiski kahanes,“ märkis Mantvydas Štareika, Coface‘i juht Balti riikides. „Ettevõtte igapäevast tegevust ja võimalikku laienemist takistas madal tööpuuduse tase ja tööealise elanikkonna vähenemine, mis tõi kaasa tööjõupuuduse. Samal ajal suurendasid kasvavad palgad ja tootmiskulud ettevõtete kogukulusid, mille tulemuseks olid väiksemad kasumid. Lisaks on konkurents muutumas raevukamaks ja sellistes tingimustes on üha raskem kasvavaid kulusid kompenseerida.“

Vaatamata riikidevahelistele erinevustele jäi üldine majanduskasv Kesk- ja Ida-Euroopa riikides eelmisel aastal stabiilseks. SKT kasv oli 4,3%. SKT kasvutempo lähenes eelmisel aastal Poolas, Ungaris ja Lätis 5%-le, samas kui teised riigid, sealhulgas Rumeenia, Eesti ja Bulgaaria, kogesid nõrgemat kasvu. Coface prognoosib, et leibkondade tarbimine jääb 2019. aastal kasvu peamiseks ajendiks, kuigi piiratud investeeringud põhivaradesse ja nõrgem eksport hakkavad kasvumäärasid takistama.  Coface’i hinnangul langeb SKT kasv Kesk- ja Ida-Euroopa riikides sel aastal 3,6%-ni.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga