1. Avaleht
  2. Äri
  3. Kristina Judina: kui rutiinne ja tüütu siis teenindaja töö lõpuks on?
Kristina Judina: kui rutiinne ja tüütu siis teenindaja töö lõpuks on?

Kristina Judina: kui rutiinne ja tüütu siis teenindaja töö lõpuks on?

Mida päev edasi, seda olulisemaks muutub inimeste jaoks võimalus teha tööd, mis päriselt köidab, mis pakub võimalust areneda ja mis on põnev. Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina märgib, et enamasti selliste tööde hulka klienditeenindust ei liigitada, kuigi reaalsuses pole töö teenindusvaldkonnas olnud kunagi mitmekesisem ja võimalusterohkem kui täna – uued tehnoloogiad ning järjest keerulisemaks muutuv maailm tagavad, et rutiinile ja kokkusulavatele tööpäevadele lihtsalt enam ruumi ei jää.

Päevast-päeva inimeste murede ja probleemide kuulamine ja lahendamine võib pealtnäha üksluise ja tüütuna tunduda ja mõnes valdkonnas või ettevõttes seda kindlasti ka on, ent tehnoloogiasektoris on see tundmatu mure. Ühest küljest muutuvad tehnoloogiad ja teenused nii kiiresti, et pidev tööalane areng on vältimatu, teisest küljest aitavad need samad uued tehnoloogiad töökorraldust ja protsesse muuta ning põnevana hoida.

On loomulik, et keegi ei suuda ega taha iga päev ja aastast-aastasse tegeleda täpselt ühtede samade ja teemadega: uurida, mida keegi lõunaks süüa tahab või selgitada, kuidas telekapuldil kanalivahetusnupp üles leida. Keskmise klienditeenindaja tööpäeva müüt aga just selline on, hoolimata sellest, et enamike teenindajate töölaual on erinevaid võimalikke teemasid rohkem, kui kokku jõuab lugeda.

Vaheldust peab leidma

Päeva lõpuks on aga inimeste aitamine siiski inimeste aitamine. Kuigi mured ja küsimused võivad olla erinevad, siis on pararamatu, et teenindaja rolliks on toe pakkumine. Erinevate teemade vahel laveerimine ning pidevalt uute oskuste ja teemavaldkondade endale selgeks tegemine aitab küll töö värske ja mitmekesisena hoida, kuid varem või hiljem võivad teenindajad siiski kõigest väsida. Kümme-kakskümmend aastat tagasi tähendas see automaatselt ka seda, et tuleb endale leida uus tegevusvaldkond, tänaseks on aga ka see pilt muutunud.

Kui kunagi oli töö teeninduses lihtne vaheetapp pikemal karjääriteel, siis tänaseks on teenindusvaldkonnast saanud omaette karjäärirada. Käsitletavad teemad on muutunud keerukamaks, kogenud eksperdiks kasvamiseks kulub aega ja kui korra kõik kõige olulisem selgeks õpitud, on võimalusi end tööalaselt proovile panna piisavalt – isegi moel, mis ei hõlma enam reaalselt klientidega suhtlemist. Spektri ühes otsas on võimalus liikuda ülespoole ja tiimijuhi roll, teisalt saab liikuda külgepidi ja panna oma oskused tööle selleks, et toetada kolleege.

Näiteks võib kasvõi Elisast leida olukordasid, kus töötaja on pärast mitmeid aastaid klientide toetamist aktiivsest suhtlusest ja abistajaks olemisest väsinud. Samas pole kirg oma valdkonna vastu kuskile kadunud. Andes sellisele töötajale võimaluse liikuda maja sees teise rolli, siinjuhul mentori ja sisseelamiskoordinaatori positsioonile, on asjalikul ja toimekal inimesel võimalik oma olemasolevate oskuste pealt teha tõelist karjääri. Juhi asi on õigel ajal sekkuda ja märgata, millal on keegi oma tänasest rollist välja kasvanud, millal on tänased teemad end ammendanud ja mõista, mis on need hoovad, mida peaks liigutama, et asjad õigele rajale juhtida.

Hea töötaja on hea igal pool

Olgugi, et teenindusvaldkond pole enam pidevalt korduvate ülesannetega tegelemine, ei ole haruldane, et ka valdkond tervikuna ühel hetkel ära väsitab. Juht saab küll üritada leida inimesele oma tiimis teistsuguseid väljakutseid, anda talle kanda juhtimiskoorma, või varustada ta üksnes kõige põnevamate tööülesannetega, kuid kui väsimus tänasest tööspetsiifikast on lõplik, tuleb juhil endale tunnistada, et töötaja jaoks on see tööfaas lõppemas.

See aga ei tähenda, et töösuhe hea töötajaga peaks joone alla saama. Väärtuslik töötaja on enamasti väärtuslik igas ametis, mitte ainult oma praegusel kohal. Võibolla vajabki inimene vaheldust, et oma karjääris järgmine samm teha: suuremas majas selleks enamasti ka võimalusi jagub ning kuigi juhi jaoks võib olla raske leppida, et hea töötaja tema tiimist välja liigub, siis on lõpuks alati hea meel näha, kui enda kunagine tipptöötaja on end tippu töötanud ka mõnes muus ettevõtte valdkonnas.

Teenindustöö pole enam ammu päevast-päeva ühe ja sama tegemine. See on valdkond, mis areneb meeletu kiirusega ning kus uutest väljakutsetest puudust tunda ei tule. Kui kunagi võis teenindaja kutset vaadatagi kui lihtsalt inimmasinaks olemist, siis tänaseks on asjad sellest meeletult edasi liikunud ning tänapäeva teenindaja töölaud on mitmekesine, väljakutsuv ja arendav. See ei ole vaheetapp või töö inimesele, kes paremat tööd leida ei suuda – see on karjäär iseeneses.

Head Uudised GoodNews