1. Avaleht
  2. Äri
  3. Roo Prisma sai esimese supermarketina Baltimaades maineka LEED sertifikaadi
Roo Prisma sai esimese supermarketina Baltimaades maineka LEED sertifikaadi

Roo Prisma sai esimese supermarketina Baltimaades maineka LEED sertifikaadi

Kinnisvaraarendusega tegeleva ettevõtja Marko Kulli firmale Millerhawk kuulub Harku järve ääres 1-korruseline kaubandushoone, kus peamiseks üürnikuks on Prisma. Prisma hoone sai esimese supermarketina nii Eestis kui ka terves Baltikumis LEED sertifikaadi.

„Baltimaades on sertifitseeritud või sertifitseerimisel kokku 90 hoonet. Samas jaekaubandushoonetest on Roo Prisma esimene supermarket, mis sai LEED Retail sertifikaadi,“ lausus Millerhawk OÜ juhatuse esimees Marko Kull. „Rohesertifikaadi olemasolu muutub kinnisvaravaldkonnas üha olulisemaks nii arendajatele, finantseerijatele kui ka üürnikele, sest järjest rohkem pööratakse tähelepanu nii hoonete keskkonnasõbralikkusele kui ka energiatõhususele. Hoones peab olema hea töötada ja ka klientidele peab seal mugav olema.“

Hoones peab olema hea töötada ja ka klientidele peab seal mugav olema.

Turvalise ja jätkusuutliku keskkonna loomisele keskendunud ettevõte Forus nõustab erinevaid ettevõtteid ja hoone omanikke sertifikaadile kvalifitseerumiseks. Foruse energiatõhususe osakonna juht Kairi Nõulik kinnitas, et lisaks ärihoonetele tunnevad LEED sertifitseerimise vastu järjest enam huvi jaekaubandusettevõtted, mis on rõõmustav.

„LEED sertifitseerimisel saab hoone punkte erinevates kategooriates. Üks oluline näitaja on hoone energiakasutus – kütmine, jahutus ning elektri tarbimine,“ selgitas Kairi Nõulik. Tema sõnul tõi Roo Prismale palju olulisi punkte keskkonnasõbralik külmaseadmete kasutus. Seal kasutatakse looduslikku ning veeauruvaba külmainet, millel on osooni kahandav koefitsient ning mõju globaalsele soojenemisele väga madal. Efektiivsemaks energia kasutamiseks ja hoone kütmiseks taaskasutatakse ka sama jahutussüsteemi jääksoojust.

Lisaks teeb Roo Prisma teeb veel eriliseks, et seal kasutatakse rohelist elektrit – kogu elekter tuleb taastuvatest energiaallikatest. Samuti peab Kairi Nõulik jaekaupluse valgustussüsteemi üheks tõhusamaks, mida tänapäeval kaubandushoonetes näeb.

  • Harku järve lähedusse rajatud Roo Prisma ehitustööd said alguse 2021. aasta augustis ja hoone valmis aasta tagasi. Hoone ehitas Ehitustrust. Keskuse üldpind on 3300 ruutmeetrit ning kogumaksumus ulatus kuue miljoni euroni.
Head Uudised GoodNews