Tööturu aktiivsus on kasvanud
76% töötajatest on valmis tööd vahetama, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee üle 9200 osalejaga töötajate küsitlusest. Huvi tööpakkumiste vastu oli eelmisel aastal rekordiline.
Eesti suurima tööturuküsitluse tulemused näitavad, et pea pooled töötajad (45%) hoiavad tööpakkumistel silma peal või on aktiivselt otsimas uut töökohta ning pisut vähem kui kolmandik (31%) ootab tööandjate pakkumisi. Vaid iga neljas töötaja (24%) ei ole üldse töökohavahetusest huvitatud.
„Ka CVKeskus.ee tööportaali statistika peegeldab kerkinud huvi tööpakkumiste vastu – platvormi külastatavus oli möödunud aastal rekordiline ja tööpakkumisi vaadati kokku üle 42 miljoni korra,“ kirjeldas tööturul toimuvat CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler.
„Jaanuarikuu on samuti alanud kõrge kandideerimisaktiivsusega ja toonud juba esimese nädalaga populaarseimale tööpakkumisele kandideerima rohkem kui pooltuhat töövõtjat,“ lisas Grete Adler.
Millistes sektorites ollakse kõige rohkem valmis tööd vahetama?
Rohkem on pakkumisi ootavaid ja tööturul ringi vaatajaid tööstuse, transpordi, laonduse ja turunduse valdkonna töötajate seas, kus uutele võimalustele on avatud rohkem kui 80% töötajatest. Ise aktiivselt tööd otsivaid töötajaid on kõige enam koristus- ja majutusvaldkonnas tegutsevate inimeste hulgas.
Kõige vähem on uutele töövõimalustele avatud haridussektori ning kinnisvarahalduse ja -hoolduse valdkonnas tegutsevad töötajad, kus on valmis töökohta vahetama vastavalt 63 ja 64% töötajatest.
„Ootuspäraselt on tööturul märgatavalt aktiivsemad need töötajad, kes ei saanud eelmisel aastal palgatõusu,“ tõi uuringu tulemustest esile Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder. „Töötajatest, kelle palk eelmisel aastal tõusis, otsis aktiivselt tööd vaid 5%. Neli korda rohkem on aktiivseid tööotsijaid nende seas, kelle töötasu eelmisel aastal langes ning kaks korda rohkem nende töövõtjate hulgas, kelle palk ei muutunud.“
„Palgatõusust jäi eelmisel aastal ilma 40% töötajatest, neist 6% palk isegi vähenes,“ selgitas Kadri Seeder.
Enam kui kaks korda aktiivsemalt on tööd otsimas ka töötajad, kelle tänane tööandja ei võimalda kaugtööd, võrreldes töötajatega, kellel on paindlik töökorraldus.
Töötajad on uue töö leidmise osas enesekindlad
Võrreldes kahe eelmise aastaga on töötajate enesekindlus uue töökoha leidmise suhtes pisut suurenenud.
CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler tõi uuringu tulemustest esile, et iga teine küsitluses osalenud töötaja hindas, et ta leiaks tänasega samaväärse töökoha mõne kuuga. „Vaid 7% vastajatest arvas, et neil ei õnnestuks praegusel tööturul samaväärset töökohta saada.“
„Kõige enesekindlamalt tunnevad end endiselt info- ja telekommunikatsioonitehnoloogi
Kõige keerulisemaks hindavad samaväärse töö leidmist aga kunsti, kultuuri, ajakirjanduse ja humanitaarteadustega seotud aladel töötavad inimesed, kellest iga viies usub, et ta ei leiaks samaväärset töökohta.