Avaleht Majandus VÄRBAMISUURING I Tööturul on näha paranemise märke
VÄRBAMISUURING I Tööturul on näha paranemise märke

VÄRBAMISUURING I Tööturul on näha paranemise märke

Nii riigi- kui erasektori värbamisplaane kaardistava rahvusvahelise uuringu kohaselt on hakanud optimism tööturgudel taastuma, aga kõige ettevaatlikumad on eurooplased, kes ei usu, et enne sügist endine majandusolukord ja värbamise tase taastuks. Ameerika ja Aasia ettevõtjad usuvad seevastu endise elu taastumist kevadel või suvel.

ManpowerGroupi kvartaalse uuringu raames küsitleti 37 500 tööandjat 43 riigist, et teada saada, millised on aasta esimese kvartali värbamisplaanid. Kui üle-eelmise kvartali tulemused olid läbi aegade kõige negatiivsemad, eelmise kvartali omad tagasihoidlikult optimistlikud, siis alanud kvartali osas nähakse küll selgeid tööturu taastumise märke, aga seda ennekõike Aasias ja Ameerikas, vähem Euroopas. Kui võrrelda eelmise kvartaliga, siis näevad tööturul paranemist 32 riigi tööandjad 43st, aga võrdluses eelmisel aastal sama ajaga nähakse olukorra halvenemist 33 riigis.

„Hirm on Euroopas võitu saanud ja majandus on siin rohkem lukku keeratud kui teistes maailmajagudes,“ märkis Manpower Baltikumi tegevjuht Heigo Kaldra. „Sageli muutuvad piirangud teevad tööandjad ettevaatlikuks ja seetõttu pole üllatav, et selles kvartalis märkimisväärset paranemist ei nähta. Aasia ja Ameerika on kriisist paremini taastumas ja rahvusvahelises konkurentsis püsimiseks peavad eurooplased pingutama. Viirusest ja Brexitist räsitud Suurbritannia pessimism on eriti silmatorkav, nendest on maailmas hetkel veel pessimistlikum riik ainult Panama. Eestis on tööpuudus jätkuvalt kasvutrendis, aga samas leidub ka vabu töökohti, millele kandideerida. Tööturg soosib ümberõppimist. Tõenäoliselt turismi-, majutuse- ja meelelahutussektor sel aastal ei toibugi ja tuhanded inimesed peavad õppima uue eriala või pöörduma tagasi mõne varasemalt õpitud ameti juurde.“

Maailma kõige värbamisoptimistlikumad riigid on hetkel Taiwan, USA, Singapur, Austraalia ja Brasiilia. Euroopas ollakse kõige optimistlikumad Kreekas, Iirimaal ja Rootsis. Kõige pessimistlikumate riikide seas on Panama, Suurbritannia, Šveits, Hong Kong ja Austria, neis kõigis on plaanis töökohtade arvu sel kvartalil veelgi vähendada.