Avaleht Äri VERTIKAALSELT ÕHKU I USA ettevõte soovib luua Eestisse lennukite koosteliini ja testimiskeskuse
VERTIKAALSELT ÕHKU I USA ettevõte soovib luua Eestisse lennukite koosteliini ja testimiskeskuse

VERTIKAALSELT ÕHKU I USA ettevõte soovib luua Eestisse lennukite koosteliini ja testimiskeskuse

Vertikaalselt õhku tõusvaid ja maanduvaid hübriid-elektrilisi lennukeid arendav USA ettevõte XTI Aircraft Company allkirjastas EAS-i, Eesti Lennundusklastri ja Eesti Lennuakadeemiaga vastastikuse mõistmise memorandumi, mille alusel soovitakse luua Eestisse lennukite koosteliin ja kohapealne lennukite testimiskeskus.

„Meil on suur au teha koostööd EAS-i, Eesti Lennundusklastri ja Eesti Lennuakadeemiaga, et kasvatada regionaalse õhuliikluse turgu,“ ütles XTI Aircraft Company juhatuse esimees Robert LaBelle. „Eesti on maailmas tuntud innovaatiliste lahenduste poolest. Meie eesmärk on arendada ühiselt rohelisi lennundustehnoloogiaid ja toetada Eesti lennundussektori kasvu.”

Ettevõtte nägemuses võimaldab Eesti geograafline asukoht ühendada sadu tegutsevaid lennujaamu ja 100 miljonit inimest, kes jäävad Eestist 1000 kilomeetri raadiusesse. Selleks plaanib ettevõte kasutada revolutsioonilisi lennukeid, nagu XTI Tri Fan 600, mida hakatakse katsetama Eestis.

EAS-i juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul otsib EAS innovaatilisi välisinvesteeringuid ja XTI Aircraft Company on suurepärane näide sellest. „Mul on suur rõõm, et selline kõrgtehnoloogiline ettevõte on otsustanud oma innovaatilisi lennukeid katsetada just Eestis ja luua Eestist oma regionaalne testimiskeskus,“ ütles Harjo.

Eesti Lennundusklastri juhi Kristo Reinsalu sõnul on lennundusklaster seadnud eesmärgiks meelitada Eestisse tuleviku lennunduse ettevõtted. „XTI-suguste uue põlvkonna lennumasinate juhtimiseks pole vaja sadu miljoneid maksvat taristut, nagu teed või rööpad. Tuleb vaid rajada vertikaalset õhkutõusu ja maandumist võimaldavad platsid ehk vertiportid. Kutsun üles valitsust panustama siia otsustavalt Euroopa taasterahastu vahendeid. Meil on sajandi võimalus ühendada Eesti muu maailmaga roheliselt ja saada antud valdkonna juhtivaks tegijaks,” ütles Reinsalu.

XTI Aircraft Company on 2013. aastal asutatud Colorado eraettevõte, mis pole käivet veel avaldanud.